Nieruchomoświ w całym świecie

BUŁGARIA W CYFRACH I FAKTACH

+359 894 667389
+359 52 697777
BUŁGARIA W CYFRACH I FAKTACH

Położenie:
 22 ° -28 dł.wsch., °41 ° - 44 °szer. pn
Terytorium: 110 994 km kw.
Ludność: 7 284 552 (31.12.2012 r.)
Stolica: Sofia
Język urzędowy: bułgarski
Alfabet: cyrylica
Ustrój polityczny: Republika Parlamentarna
Jednostka monetarna: lew (BGN), 1 € = 1,95583 lewa
Strefa czasowa: UTC+2
Kod telefoniczny: +359
Domena internetowa: .bg
Elektryczność: 230 V, 50 Hz


Bułgaria leży w Europie Południowo - Wschodniej i zajmuje wschodnią część Półwyspu Bałkańskiego.
Na północy graniczy z Rumunią, a na zachodzie – z Serbią i Macedonią, na wschodzie – z Morzem Czarnym, a na południu z Grecją i Turcją. Powierzchnia Bułgarii to 110 912 m km.
Długość z północy na południe 330 km, a od wschodu do zachodu - 500 km. Teren jest bardzo zróżnicowany. Średnia wysokość nad poziomem morza - 470 m. Około 31,5% powierzchni kraju to tereny równinne (do 200 m n.p.m.), 41% - obszary wyżynne (od 200 do 600 m n.p.m.), a  27,5% - tereny górzyste (od 600 do 2900 m n.p.m.). Pod względem położenia geograficznego, Bułgaria bardziej niż sąsiednie kraje zasługuje na nazwę bałkańskiego kraju, ponieważ właśnie przez jej terytorium z północnego zachodu na południe rozciąga się pasmo górskie Stara Płanina, znane również pod nazwą Bałkany – ta nazwa dała  imię i całemu półwyspowi. Najwyższy szczyt w kraju i na Bałkanach to Musała (2925 m)  należący do pasma górskiego Riła.
 
Klimat: umiarkowany kontynentalny, z 4 porami roku. Średnia temperatura w styczniu +2°C, w lipcu +26°C. W południowych rajonach i na wybrzeżu Morza Czarnego klimat przechodzi w śródziemnomorski.

Zasoby wodne: rzeki - Dunaj, Marica, Mesta, Struma, Iskar, Tundża, Jantra; ciepłe i zimne źródła mineralne (ponad 600); jeziora, zbiorniki wodne, stawy, jeziora pochodzenia polodowcowego w górach Riła i Pirin. Woda z wodociągów całkowicie zdatna do picia, ale mimo tego radzimy pić wodę mineralną w butelkach. Bułgarska woda mineralna znana jest jako jedna z najlepszych na świecie. Na terytorium kraju istnieje ponad 600 mineralnychźródeł - według tego wskaźnika Bułgaria jest na drugim miejscu na świecie zaraz po Islandii.

Populacja: Według bułgarskiego Narodowego Instytutu Statystycznego, populacja kraju stanowi 7 284 552 osób (31.12.2012 r., www.nsi.bg). Według tego wskaźnika, kraj znajduje się na 98 miejscu świecie. Skład etniczny jest zdominowany jest przez Bułgarów (około 84%). Wśród innych grup etnicznych, najliczniejszą grupę stanowią Turcy (9,5%) i Romowie (4,6%). 0,7% stanowią inne grupy etniczne: Rosjanie, Ormianie, Grecy, Żydzi, Macedończycy. Stolica Bułgarii - Sofia. Sofia jest największym miastem, z liczbą ludności około 1,3 mln. Osób. Inne duże miasta: Płowdiw - 369 515 osób, Warna - 348 748 osób, Burgas - 206 760 osób(15.12.2014 r., www.grao.bg).

Czas.
Bułgaria leży we wschodnioeuropejskiej strefie czasowej (UTC + 2), a latem w kraju obowiązuje wschodnioeuropejski czas letni (UTC + 3).

Język.
Językiem urzędowym jest język bułgarski, należący do grupy języków słowiańskich. W dużych  kurortach, w ośrodkach turystycznych i hotelach personel mówi po angielsku, niemiecku i rosyjsku.
Na autostradach, na lotniskach i w kurortach znaki drogowe i inne tabele są duplikowane w języku angielskim. Rosyjski jest językiem powszechnie używanym wśród starszego pokolenia, a angielski jest bardziej powszechny wśród młodych ludzi. Religia. Bułgaria jest państwem świeckim.
Większość ludności  jest wyznania prawosławnego (85%), muzułmanie (8%) i inne (7%). Państwo gwarantuje wolność wyznania. Instytucje religijne są niezależne od państwa. Bułgarski Kościół Prawosławny jest autokefaliczny – zarządza nim patriarcha, nabożeństwa odbywają się w języku bułgarskim. Bułgarscy muzułmanie w większości należą do sunnickiego odłamu, choć są i szyici (około 80 tys. osób).

Oficjalne święta:
31.12 - 1.01 - Nowy Rok;
3.03 - Dzień Wyzwolenia Bułgarii spod panowania tureckiego;
1.05 - Święto Pracy;
6.05 - Dzień Armii Bułgarskiej;
24.05 - Dzień Literatury Słowiańskiej;
6.09 - Dzień Zjednoczenia Bułgarii;
22.09 - Dzień Niepodległości Bułgarii;;
24 - 26.12 - Boże Narodzenie.

System państwowy.
Bułgaria jest Republiką Parlamentarną z jednoizbowym parlamentem, który liczy 240 deputatów, wybieranych na 4-letnią kadencję. Głową państwa jest prezydent kraju.
Jest on  wybierany w głosowaniu bezpośrednim na okres 5 lat. Rada Ministrów jest głównym organem wykonawczym w kraju. Oficjalne imię państwa zgodnie z konstytucją, przyjętą w 1991 roku to Republika Bułgaria. Kraj utrzymuje stosunki dyplomatyczne z 130 państwami. Jest członkiem Organizacji Narodów Zjednoczonych (od 1955 roku), a także 300 innych organizacji międzynarodowych.

Symbole narodowe.
Herb Bułgarii to ciemno czerwona tarcza zwieńczona historyczną koroną Bułgarii. Na tarczy umieszczony jest lew stojący na tylnych łapach, który jest pomalowany na złoty kolor. Tarczę podtrzymają dwa złote lwy w koronach. Pod tarczą znajduje się gałęź dębu i wstęga z napisem «Съединението прави сила-та» (bułg. «W jedności siła»). Obecny herb Bułgarii przyjęty jest przez Zgromadzenie Narodowe w 1998 roku. Jest to nieco zmieniona wersja herbu stosowanego w 1927-1946 roku. Flaga narodowa - trzy pasma koloru białego, zielonego i czerwonego, ułożone od góry do dołu. Hymn - pieśń «Милая Ро-дина» (buł. Kochana Ojczyzno).

Podział administracyjny.
Bułgaria jest podzielona na 28 obwodów (области) i 278 gmin (общини). Na czele gmin stoi burmistrz (кмет), który jest wybierany w bezpośrednim głosowaniu przez  mieszkańców gminy. Obwód (област) to administracyjno-terytorialna jednostka, która obejmuje kilka gmin. Jest ona zarządzana przez  Zarządcę Obwodu (obłasten uprawiteł), mianowanego przez  Radę Ministrów. Wszystkie obwody mają nazwy od imienia swoich centralnych.
miast.

Gospodarka.
Bułgaria przystąpiła do Unii Europejskiej w dniu 1 stycznia 2007 roku. Kraj koncentruje się na integracji z państwami - członkami UE. Główni partnerzy handlowymi Bułgarii to: Rosja, Niemcy, Włochy, Rumunia, Grecja, Turcja, Ukraina, Austria, Belgia i Chiny.
Od 1 stycznia 2008 roku podatek dochodowy dla wszystkich obywateli wynosi 10%. Jest to jeden z najniższych podatków na świecie i należy do najniższych w UE. Wydatki na działalność w Bułgarii są niższe niż w innych krajach bałkańskich.

Banki.
Banki są otwarte od poniedziałku do piątku od 8:30 do 17:00. Zaleca się zabrać ze sobą paszport,  może być on konieczny przy wymianie waluty lub wypłacie  czeków. Wymianę walut dokonują banki i kantory (z napisem «CHANGE»). Zalecamy, aby wybrać kantor, który nie pobiera prowizji («NO COMMISSION»). Kurs wymiany waluty w hotelach i na lotniskach jest zawsze niższy niż w banku, więc jeśli Państwo nie zdążyli w Polsce wymienić waluty , radzimy aby wymienić w hotelu sumę, którą jest niezbędna. W żadnym przypadku nie należy wymieniać pieniądzy na ulicy u nieznanych handlowców waluty. Zalecamy przechowywać  pieniądze i wartościowe rzeczy w sejfie, w celu uniknięcia kłopotów. Sejfy są w każdym hotelu.

Ważne numery telefonów:
Europejski numer alarmowy: 112
Policja: 166
Pogotowie: 150
Straż pożarna: 160
Pomoc drogowa: 146

Hotele.

Napięcie w Bułgarii to 230 V, gniazdka «norma europejska». Klucze do pokoju, zalecamy zostawić w recepcji hotelu w celu uniknięcia ich utraty. W przeddzień wymeldowania z hotelu trzeba zapłacić za dodatkowe usługi (telefon, mini-bar, i itd.). Po przybyciu do hotelu turysta otrzymuje karteczkę, która będzie potrzebna podczas jego opuszczania. Turyści zobowiązani są do przestrzegania lokalnych przepisów i norn zachowania, szanowania tradycji, kultury i zwyczajów religijnych. Należy zachować ostrożność podczas podróży, przestrzegać zasad bezpieczeństwa osobistego, śledzić  bezpieczeństwo swojego majątku i dokumentów.
Zalecamy przechowywać wartościowe przedmioty w sejfie hotelowym, zrobić kserokopię paszportu i ważnych dokumentów, zapoznać się z warunkami ubezpieczenia określonych w polisie ubezpieczeniowej! Plaże. Zgodnie z konstytucją, linia brzegowa jest własnością państwa, ale plaże mogą być wynajmowane przez różne firmy, z zastrzeżeniem pewnych warunków. Dlatego też definicja «prywatna plaża», którą niektóre hotele przypisują sobie, w zasadzie jest nieprawidłowa - zwykle  mowa o części plaży. Wszędzie wymagana jest obecność obszarów do wspólnego i bezpłatnego używania, niezależnie od tego, w którym hotelu jest zakwaterowany  turysta. Parasole i leżaki przy plaży są płatne, a opłata za jeden dzień wynosi około 2-3€.